Wybieramy agregat prądotwórczy  z automatyką do domu lub malej firmy

Wybieramy agregat prądotwórczy z automatyką do domu lub malej firmy

Agregat prądotwórczy z automatycznym rozruchem do domu lub małej firmy

Obecnie zaniki lub brak zasilania z sieci energetycznej zdarza się coraz częściej. Specjaliści twierdzą, że przerwy w zasilaniu w kolejnych latach będą coraz częstsze, a jakość prądu gorsza . Linie przesyłowe od lat nie są modernizowane, a jedynie doraźnie naprawiane podczas awarii. Anomalie i nagłe zmiany pogodowe są coraz częstsze i gwałtowniejsze, a nasze uzależnienie od energii elektrycznej stale rośne.
W latach 2010-2016 zdarzały się sytuacje, gdzie Polskie Sieci Energetyczne musiały płacić firmom, z którymi miały podpisane umowy na negawaty, za nie pobieranie prądu. W godzinach szczytu w sieci zaczęło brakować prądu i groziło to tzw blackoutem – przeciążeniem sieci i odcięciem gospodarstw domowych i firm od dostaw zasilania. W niektórych rejonach Polski, prąd rzeczywiście wyłączano.
Na dzień dzisiejszy agregaty prądotwórcze są najbardziej niezawodnym źródłem zasilania awaryjnego. Generatory w różnej konfiguracji są idealną opcją zabezpieczenia naszego domu lub firmy na wypadek wystąpienia braku zasilania z sieci energetycznej.

Jaki agregat prądotwórczy? Jednofazowy czy trójfazowy?
Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta. Zacznijmy od tego czy w naszym domu / firmie znajdują się odbiorniki trójfazowe. Jeśli nie, raczej stosujemy agregat jednofazowy. W przypadku zastosowania agregatu trójfazowego istnieje zagrożenie nierównomiernego obciążenia faz tzw. asymetria – w trójfazowych agregatach w przypadku jednoczesnego zasilania odbiorników jednofazowych i trójfazowych może wystąpić asymetria obciążeń na poszczególnych fazach. Dopuszczalna jest asymetria do 30%. Powyżej, faza mniej obciążona będzie mieć wyższe napięcie, co może spowodować uszkodzenie zasilanych odbiorników lub prądnicy. Trudno tutaj dokładnie sprecyzować wytyczne doboru agregatu: jednofazowy czy trójfazowy. Każdy dom, każda instalacja elektryczna i jej eksploatacja wymaga indywidualnego podejścia.
Przy doborze agregatu, dobrze jest poradzić się znajomego elektryka lub jeśli nie ma takiej możliwości wezwać fachowca, który rozezna sytuację, sprawdzi instalację, jej parametry oraz wykorzystanie. Agregat prądotwórczy z układem automatyki SZR nie jest tanią inwestycją – więc jego dobór i podłączenie zawsze zlecajmy wykwalifikowanym specjalistom. W tym wypadku próba zaoszczędzenia kilku złotych, w dalszej perspektywie może okazać się dodatkowym sporym wydatkiem.

fogo_szrJaka automatyka? Jaki SZR?
Naszym agregatem będziemy sterować za pomocą panelu. Elektryczny panel sterowania jest urządzeniem pozwalającym na sterowanie funkcjami agregatu prądotwórczego. W skład panelu powinny wchodzić:
– moduł zarządzania i zabezpieczenia silnika wysokoprężnego lub benzynowego,
– miernik i monitorowanie podstawowych parametrów elektrycznych sieci i agregatu,
– automatyczny moduł sterowania z dwoma trybami pracy (AMF)
– automatyczny przełącznik pomiędzy dwoma trybami pracy (ATS)
– układ prostowniczy do ładowania akumulatora z sieci
– wyłącznik awaryjny
Ponadto panel sterowania powinien być wygodny w obsłudze, nieskomplikowany i posiadać kilka przydatnych funkcji np. funkcję testu – możliwość zaprogramowania aby agregat sam się uruchamiał i sprawdzał cały system zasilania awaryjnego przykładowo co 2-3 tygodnie.

Agregat prądotwórczy jako zasilanie awaryjne – diesel, benzyna, a może gaz?
Agregaty prądotwórcze zasilane silnikami diesla lub gazem są droższe od agregatów benzynowych. W tym przypadku rozpatrujemy zakup agregatu jako zasilanie awaryjne domu lub małej firmy. Wyłączeń prądu w roku mamy 1,2,3 …, kilka lub wcale. Jako zasilanie awaryjne domu lub małej firmy z układem SZR do ok. 15kVA – na dzisiejszy dzień zdecydowanie benzyna.

sumera_motor_SMG-7MA-Hi

 

CENY?

Ceny agregatów benzynowych jedno i trójfazowych rozpoczynają się od ok. 9000,00 zł netto. Będzie to agregat z silnikiem Kohlera, Subaru Lub Hondy o mocy ~ 6-7kW, z pełną automatyką i zewnętrznym panelem sterującym SZR.
Za 12000 -14000,00zł netto możemy już nabyć generator z automatyką i SZR o mocy 10-12kW/230V lub 14-16kVA/400V. Z takim agregatem możemy już śmiało pomyśleć o zasileniu praktycznie całego domu lub małej firmy.
Największe obecnie produkowane agregaty prądotwórcze zasilane silnikiem benzynowym, chłodzonym powietrzem dysponują mocą 17kW/230V lub 22kVA/400V. Cena pełnego zestawu z automatyką i SZR to ~ 18000,00zł netto
Agregaty w obudowie wyciszonej, odpornej na warunki atmosferyczne będą droższe o 5-7tys. Zł netto.

agregat_pradotworczy_wyciszony_kohler_linz_14kVA

Wszelkie zapytania na temat agregatów prądotwórczych z automatyką i SZR – proszę kierować do przedstawiciela handlowego:

technikanarzedziowa_kontakt

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *