Zabudowany kaloryfer - elegancka zabudowa grzejnika z półkami

Zabudowany kaloryfer - elegancka zabudowa grzejnika z półkami
Autor Wioletta Wojciechowska
Wioletta Wojciechowska12.12.2023 | 6 min.

Zabudowany kaloryfer to eleganckie i praktyczne rozwiązanie na coraz częściej pojawiający się w nowoczesnych mieszkaniach problem z niewystarczającą ilością miejsca do przechowywania. Ten typ zabudowy grzejnika pozwala stworzyć dodatkowe półki oraz schowki, nie rezygnując z grzania pomieszczenia.

Kluczowe wnioski:
  • Zabudowany kaloryfer to oszczędność miejsca przy zachowaniu funkcji grzewczej.
  • Elegancki wygląd wnętrza bez widocznych kaloryferów i rur.
  • Możliwość dopasowania zabudowy do każdego stylu pomieszczenia.
  • Łatwy montaż bez potrzeby niszczenia ścian i podłóg.
  • Funkcjonalne półki do przechowywania przedmiotów osobistych i dekoracji.

Zabudowany kaloryfer - prosta instalacja

Montaż zabudowy na kaloryferze to prosty i szybki proces, który nie wymaga angażowania ekipy remontowej. Całą instalację można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności naruszania struktury ścian czy podłóg w mieszkaniu.

Zestawy do zabudowy grzejników składają się zazwyczaj z prefabrykowanych elementów, które montuje się do ścian za pomocą wkrętów lub na zatrzaski. Nie ma potrzeby kucia, tynkowania czy malowania. Wystarczy przymocować boki zabudowy, wsunąć półki na nich umieszczone i gotowe.

Cały proces zajmuje zazwyczaj od 1 do 2 godzin. Nie ma też obaw o późniejszą konserwację takiego rozwiązania. Aby wykonać coroczny przegląd grzejnika, wystarczy zdjąć półki, a po jego zakończeniu z powrotem je zamontować.

Materiały do budowy zabudowy grzejnika

Zabudowy podgrzewaczy występują w różnych wariantach jeśli chodzi o materiały z jakich są wykonane. Najpopularniejsze to:

  • MDF
  • Płyty pilśniowe
  • Płyty meblowe
  • Szkło
  • Metal

Wybór konkretnego tworzywa zależy od planowanego wyglądu zabudowy, ale i wymogów technicznych. Płyty pilśniowe i MDF świetnie izolują i tłumią dźwięk, ale są podatne na wilgoć. Z kolei metal i szkło dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Elegancka zabudowa do każdego wnętrza

Elegancka zabudowa grzejnika to sposób na wpasowanie kaloryferów w wystrój pomieszczenia bez względu na jego styl. W ofercie producentów dostępne są zestawy w bardzo zróżnicowanych wzorach i wykończeniach.

Osoby ceniące prostotę i nowoczesny design z pewnością wybiorą zabudowy metalowe lub ze szkła w odcieniach czerni, bieli lub srebra. Nadają się one do aranżacji w stylu loftowym, skandynawskim czy industrialnym.

Z kolei miłośnicy klasyki mogą zdecydować się na imitujące drewno okleiny w kolorze orzecha, wiśni czy dębu. Będą świetnie komponować się z meblami w stylu angielskim czy prowansalskim. Możliwości jest naprawdę sporo.

Kolory zabudowy grzejnika

Najpopularniejsze kolory zabudów grzejnikowych to:

Biel Czerń
Srebro Dąb
Orzech Wiśnia

Warto wybrać taki odcień, który będzie stanowił uzupełnienie reszty wyposażenia wnętrza lub świadomie wykorzystać kontrast, aby zabudowa grzejnika stała się jego dominantą.

Różnorodne wzory i kolory półek

Zabudowa na grzejnik oprócz walorów estetycznych ma przede wszystkim charakter użytkowy. Wtopione w ścianę kaloryfery i zamontowane nad nimi półki znacząco zwiększają powierzchnię do przechowywania w pomieszczeniu.

W zależności od potrzeb można wybrać zabudowę z:

  • Kilkoma półkami w różnych rozmiarach
  • Wysokimi szafkami
  • Szufladami
  • Stolikami i półeczkami pod telewizor

Praktycznym rozwiązaniem są również zestawy łączące półki z regałem, którym dodatkowo można obudować ścianę z grzejnikiem. Tworzy się wówczas funkcjonalną biblioteczkę lub strefę do przechowywania w jednym.

Montaż bez naruszania struktury ścian

Zabudowany kaloryfer - elegancka zabudowa grzejnika z półkami

Ogromną zaletą zabudowy grzejników jest możliwość ich montażu bez konieczności prowadzenia pracochłonnych prac remontowo-budowlanych.

„Montując klasyczne grzejniki ścienne, trzeba najpierw przygotować instalację – wykuć kanały w ścianach pod rurki i przewiercić przez nie otwory. Zabudowa grzejników na gotowo tego nie wymaga.”

Elementy takich konstrukcji przymocowuje się do podłogi oraz ścian za pomocą systemu wkrętów lub na zatrzaski. Nie ma zatem ryzyka pęknięć, odprysków czy innych uszkodzeń mogących powstać podczas kucia.

Brak konieczności prac budowlanych to także ogromna oszczędność czasu. Cały montaż zajmuje zwykle od 1 do 2 godzin i nie wymaga angażowania fachowców.

Kto i kiedy może sam zamontować zabudowę kaloryfera

Samodzielny montaż zabudowy grzejnika jest możliwy przez:

  • Właścicieli i najemców mieszkań
  • Osoby prowadzące małe firmy i biura
  • Managerów pensjonatów i hoteli

Najdogodniejszym momentem jest wykańczanie wnętrz w nowym mieszkaniu lub podczas remontu. Jednak zabudowa z półkami może być dobrym i szybkim upgrade’em istniejących już ogrzewaczy.

Czysta linia i estetyka pomieszczenia

Zabudowa grzejnika z półkami to sposób na stworzenie czystej linii we wnętrzu bez widocznych kaloryferów i innych elementów instalacji grzewczej psujących estetykę pomieszczenia.

Zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach liczy się każdy cal przestrzeni. Schowanie grzejników za osłoną i wykorzystanie jej do zamontowania dodatkowych pólek znacząco poprawia funkcjonalność wnętrza.

To rozwiązanie szczególnie warte polecenia właścicielom nowocześnie urządzonych apartamentów i kawalerek, ceniących prostą, geometryczną linię mebli i dodatków. Kaloryfer stanowi wówczas elegancki element aranżacji bez szpecących instalacji.

Funkcjonalność rozwiązania w praktyce

Zabudowy grzejników z półkami świetnie łączą dwa pozornie wykluczające się aspekty. Z jednej strony chowają wszystkie nieestetyczne elementy instalacji grzewczej i zamykają je we wnęce. Z drugiej jednak tworzą dodatkową powierzchnię do przechowywania przedmiotów.

Na półkach doskonale sprawdzą się:

  • Książki, płyty i pamiątkowe bibeloty
  • Dekoracje i rośliny doniczkowe
  • Apteczka i kosmetyki
  • Zabawki i akcesoria dla dzieci

W zestawach ze szklanymi drzwiczkami sprawdzą się również napoje domowe robione na specjalne okazje. Goście z pewnością będą pod wrażeniem takiej designerskiej spiżarni.

Podsumowanie

Montaż zabudowy na grzejnik to świetny pomysł na uzyskanie dodatkowej powierzchni bez konieczności przeprowadzania kosztownego remontu. Gotowe zestawy można w kilka chwil przymocować do ściany, zyskując półki i schowki.

Zabudowa grzejnika pozwala stworzyć oryginalną i designerską kompozycję w salonie, sypialni czy innym pomieszczeniu. Do wyboru funkcjonalne zestawy w wielu kolorach i fakturach.

Elegancka zabudowa grzejnika sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu – zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym. Montaż bez problemu przeprowadzi samodzielnie każdy laik, ciesząc się efektami pracy od razu.

Zabudowa grzejnika z półkami to duża oszczędność przestrzeni bez uszczerbku na komforcie użytkowania. Schowany grzejnik, półki i szuflady w jednym miejscu. Luksusowy wygląd mieszkania w zasięgu ręki.

Najczęściej zadawane pytania

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary kaloryfera i pomieszczenia, w którym będzie montowana. Konstrukcja musi idealnie pasować do dostępnej przestrzeni. Ważny jest również wygląd – styl zabudowy powinien komponować się z wystrojem wnętrza.

Jeśli konstrukcja jest wykonana z odpowiednich materiałów, zapewnia dostateczną cyrkulację powietrza i nie blokuje grzejnika, skuteczność ogrzewania się nie zmienia. Należy to jednak wcześniej skonsultować z projektantem.

Średnio za zestaw z półkami i wykonaniem usługi montażowej trzeba zapłacić od 300 do 1000 zł w zależności od wielkości, materiałów i ilości elementów. Sama zabudowa kosztuje od 100 do 600 zł.

Montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy, więc poradzi sobie z nim każdy majsterkowicz. W skład zestawu wchodzi instrukcja, a producenci oferują również wsparcie telefoniczne podczas prac.

To przede wszystkim więcej miejsca do przechowywania w pomieszczeniu bez utraty funkcji grzewczych. Ponadto schludny, estetyczny wygląd wnętrza i możliwość idealnego dopasowania do jego stylu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Projektowanie architektury z klamkami złotymi - klamki do drzwi złote, złote elementy
  2. Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem - najwyższej jakości rozwiązania
  3. Nowoczesna łazienka biało czarna - inspiracje i aranżacje
  4. Drzwi wejściowe białe - Najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu
  5. Drzwi suwane do łazienki - przesuwne, łazienkowe z zamkiem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Wioletta Wojciechowska
Wioletta Wojciechowska

Jestem dekoratorką wnętrz. Dzielę się opiniami na temat przydatności elektronarzędzi, sprzętów i akcesoriów do urządzania i dekorowania domu, mieszkania lub biura.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły